Bandırma Gezilecek Yerler

Marmara bölgesinin en popüler turizm merkezlerine yakınlığı ile Bandırma, hem sınırları içinde hem de çevresinde gezilip görülecek yerlere sahip.

Bandırma Gezilecek Yerler

Marmara bölgesinin en popüler turizm merkezlerine yakınlığı ile Bandırma, hem sınırları içinde hem de çevresinde gezilip görülecek yerlere sahip.

Bandırma Gezilecek Yerler Bandırma, dünyaca ünlü kuş cenneti, çevresindeki Avşa ve Erdek gibi deniz turizmi açısından tanınmış bölgeleri ile birlikte, Gönen ve Manyas gibi termal turizm açısından meşhur noktalarıyla oldukça zengin bir çevreye sahiptir.

Ören yerleri: Halen kazıların devam ettiği Daskyleion ve Kyzikos antik kentleri Bandırma'da gezebileceğiniz önemli iki antik kent. Bandırma'ya yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan örenyerlerinden çıkarılan buluntular arkeoloji müzesinde sergileniyor. Antik kentleri gezdikten sonra rotanızı Bandırma Arkeoloji Müzesi'ne çevirebilirsiniz.

Bandırma Arkeoloji Müzesi: Daskyleion ve Kyzikos örenyerlerinden çıkarılan arkeolojik eserlerin sergilendiği Bandırma Arkeoloji Müzesi Bandırma geziniz sırasında ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden biri. 4.500 m2'lik bir alana kurulu olan müze pazartesi günü hariç haftanın her günü gezilebilir.

Kuş Cenneti: Bandırma denince akla ilk gelen yerlerden olan ve bölgenin en önemli turizm merkezlerinden olan Bandırma Kuş Cenneti koruma altına alınmış eşsiz bir doğa harikası. Bandırma'ya yaklaşık 20 km mesafede bulunan kuş cennetini görmeden Bandırma'dan ayrılmayın.

Yakın Yerler: Bandırma, Marmara bölgesindeki pek çok tatil beldesine yakın konumda veya geçiş güzergahı üzerinde bulunuyor. Bandırma'ya yakın yerleri de görmek ve gezi rotanızı genişletmek isterseniz Erdek, Avşa Adası, Ocaklar ve Kapıdağ Yarımadası'nı da gezilecek yerler listenize dahil edebilirsiniz.

Bandırma gezilecek yerleri için misafir tavsiyeleri

  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
Bandırma Kuş Cenneti
Bandırma Kuş Cenneti

-

Tam bir doğa harikası

Girişte doldurulmuş hayvanları sergiledikleri müze güzel ama beklenen ve umulanı veremiyor. Tam bir doğa harikası ortam. Dışarıda ahşap gözlem kulesinden kuşları izlemek çok keyifli. Çevre düzeninde belirgin iyileşme var ama su kenarındaki bu yerde yemyeşil çimli alanlar görmek daha hoş olurdu.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Bölgede Son YorumlananlarKelime ile arama yap

Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Bölge: Bandırma

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü

Bandırma Gezilecek Yerler

Toplam 3 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Lütfen seçiniz
  • En uygun sonuca göre listele En uygun sonuca göre listele
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

  • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Geniş kapsamlı bir müze olan Bandırma Arkeoloji Müzesi, Kyzikos Antik Kenti ve Daskyleion ören yerinden çıkartılan kalıntılar sonucunda kurulmaya karar verilmiş ve ardından bulunan kalıntılar yapılan binaya getirilerek ziyaretçilere kapılarını açmıştır.

Müze; bir laboratuvar, kütüphane, konferans salonu ve iki adet teşhir salonu bulunmaktadır.

2003 yılında ziyaretçilere açılan ve Balıkesir'de bulunan Bandırma Arkeoloji Müzesi, çeşitli dönemlere ait eserleri sergilemekle birlikte bahçesi dahil 4.500 m2'lik bir alanı kapsamaktadır. Balıkesir gezinizde bu arkeoloji müzesini gezebilirsiniz. Bu arada müze pazartesi günleri hariç her gün çalışma saatlerinde ziyarete açıktır ve Bandırma\'ya; Yenikapı Bandırma Feribot Seferleri ile kolay bir yolculuk yaşayarak ulaşabilirsiniz.

  • Doğal Güzellikler
Balıkesir'in denizine, güneşine, doğal güzelliklerine eklenen bir tablo resmini anımsatır Bandırma Kuş Cenneti. Her fırça darbesinde yerleştirilmiş kuşlar ve ağaçlara sahiptir bu tablo.

Meşe, palamut, düğün çiçeği, kızılçam, gürgen, çınar, ıhlamur, zeytinlikler; bunun yanı sıra doğaya ayrı bir canlılık katan yeşil kurbağa, benekli kaplumbağa, kar faresi ve bir çok su kuşları ve balıklar kendi evlerinde huzurla yaşayan bir ailenin bireylerini oluşturur.

Bandırma Kuş Cenneti ilk olarak Avusturalyalı doğa bilimci Kurt Koswig tarafından keşfedilmiştir ve Koswig buraya kuş cenneti adını vermiştir. Ardından 1959 yılında bu bölge koru altına alınmıştır. Balıkesir'de tatil yapmayı planlıyorsanız kesinlikle Bandırma Kuş Cenneti'ni ziyaret etmelisiniz. çocuklarınız için de harika bir hediye olacaktır. Bandırma'ya 19 kilometre uzaklıkta ve Balıkesir'e 85 kiloemtre uzaklıkta bulunan kuş cennetine asfalt yoldan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Agia Paraskevi Manastırı, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, Gönen Kaplıcaları, Kozak Yaylası, Türkeli Adası, Cunda Adası, Kyzikos Antik Kenti ve Cennet Ada Koyu gezi listenize ekleyebileceğiniz yerler arasında.

  • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Bursa-Balıkesir yolunu Bandırma ilçesine bağlayan güzergahta Daskyleion Antik Kenti'nin tabelaları sizleri bu tarihi yerleşime kolaylıkla götürecek. Bandırma güzergahından 6 kilometre sonra sizleri karşılayacak olan antik kent, tellerle çevrili bir tepede bulunmaktadır. Tepeye özel aracınızla kolaylıkla çıkabilirsiniz. Antik kente çıkarken doğanın en güzel görüntüsü sizlere eşlik edecek.

Daskyleion, birçok araştırmacıya göre ismi değişmektedir. Antik yazarlar Mela ve Plinius bu şehirden Daskylos olarak söz etse de; ünlü tarihçi Heredotos Daskyleion olarak adlandırır. Manyas Gölü kıyısındaki Hisartepe'de bulunan Dasykleion'da ilk arkeolojik kazılar, cumhuriyet döneminin ilk nesil arkeologlarından Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal tarafından başlatılmıştır. 1953 yılından 1959 yılına kadar kazılar devam etmiştir. Kazılar sonucunda Daskyleion Antik Kenti'nin bir valilik merkezi olduğu ortaya çıkarılmıştır. Yine o dönemde Hisartepe'nin güneyinde bir stel parçası bulunmuştur. Bu stel parçası, Hisartepe Steli olarak İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nde sergilenmektedir.

Sonraki yıllarda farklı profesörler tarafından kazı çalışmalarına dev edilmiştir. Daskyleion'da günümüzde de arekolojik kazı çalışmaları devam etmektedir. Balıkesir'de tatil yaptığınız günlerde tarihe ışık tutan bu antik kenti ziyaret edebilirsiniz.